Legenda o złym Nomadzie
poniedziałek, 19 marca 2018 19:22

Legenda o złym Nomadzie, cudownym obrazie i szczęśliwym zakończeniu

Znamy wiele legend, ich bohaterowie na stałe zagościli w literaturze i wciąż podsycają wyobraźnię.

Prezentujemy Wam, Drodzy Czytelnicy, ciekawą opowieść związaną z naszą miejscowością, której autorkami są uczennice klasy szóstej, Kasia i Ola.

W małej, malowniczej wiosce, położonej nad brzegami Uszwicy mieszkał osmalony i stale brudny diabeł Nomed. Za swoją siedzibę obrał sobie starą chatę, z dala od siedzib ludzkich. Pod domkiem była piwnica, która w rzeczywistości korytarzem podziemnym prowadziła do bram piekieł. Ludzie omijali tę siedzibę, matki straszył Nomadem dziatki, panny nie wychodziły wieczorami z domów obawiając się złego.

Pewnego lata spadły obfite deszcze, woda w rzece niebezpiecznie przybrała. Mieszkańcy chowali się w chatach, zapalali gromnice i modlili się, prosząc łaski. Jeden tylko Nomed zacierał ręce czekając zagłady mieszkańców. Przechadzał się nad brzegiem rzeki z lubością patrząc jak woda kotłuje się i wir zmiata z powierzchni uprawy i bydło. Wtem dostrzegł unoszący się na wodzie obraz w błyszczącej ramie. A że był łasy na pieniądze i złoto, postanowił wyłowić go i drogo sprzedać. Nie bacząc, co obraz przedstawiał, wszedł do wody. Skóra zaczęła go palić, mimo to sięgnął po malowidło. Ręce zajęły się żywym ogniem. Zadrżał na całym ciele, gdy zobaczył cudne oblicze Matki Bożej. Ze złością rzucił obraz hen daleko, na drugi brzeg! Ten upadł na zielonej polanie po drugiej stronie rzeki, wspierając się na kamieniu.

Dla Nomada to był koniec. Cały zajął się ogniem, spopielił aż znikł zupełnie w burzliwym nurcie Uszwicy a potem gdzieś w szerokich toniach morza.

Ciemne deszczowe chmury zaczęły się rozrywać i nieśmiało wyjrzało słońce. Ludzie wyszli z chat, radując się z końca powodzi. Następnego dnia mały pastuszek pędząc bydło na pastwisko, znalazł obraz. Przyniósł go do wioski. Mieszkańcy nie mieli wątpliwości, kto uratował ludzi i dobytek, i to nie tylko od powodzi, ale i od złego Nomada. Postanowili wybudować kościół, w którym umieścili obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Świątynia powstała w miejscu, gdzie miało miejsce to niezwykłe wydarzenie.

Podobno kamień z owej polany umieszczono w fundamencie kościoła. Jeśli chcecie wiedzieć który to, patrzcie uważnie…

 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Firma. Strona umieszczona na serwerze - Vipserv.org