Kurier Szkolny
niedziela, 11 listopada 2018 18:39

Witamy Czytelników Kuriera Szkolnego po  dłuższej przerwie. Nie znaczy to, że przestaliśmy pisać...

Wręcz przeciwnie!

Uczniowie naszej szkoły mieli bardzo dużo różnych pomysłów i zadań i oto nadszedł czas prezentacji owoców ich pracy. Zapraszamy do lektury opowiadań „W mojej Ojczyźnie za 20 lat..”, których inspiracją była przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania niepodległości.

Warto przeczytać jak młodzi ludzie wyobrażają sobie życie w Polsce za dwie dekady- można je potraktować jako pozytywną wizję  przyszłości albo  przestrogę i apel o podjęcie właściwych działań zanim zdarzy się katastrofa...

Prezentujemy zatem najlepsze prace literackie, nagrodzone i wyróżnione w szkolnym konkursie.

Życzymy miłej lektury ,

Redakcja KSz

W mojej Ojczyźnie za 20 lat...

Słychać było szum samolotów nad głowami, huk bomb spadających na nasze domy, jęki żołnierzy walczących za ojczyznę i płacze kobiet uciekających z dziećmi na rękach… Tak wyglądała Polska odzyskująca niepodległość 100 lat temu, a jak będzie wyglądać 20 lat później…?

Siedząc  przy oknie z gorącą herbatą w ręku,  za każdym razem rozmyślałam nad tym jak zmieni się  moje życie na przestrzeni lat. Bardzo często również zastanawiałam się, jak będzie prezentować się Polska, w jaki sposób będą traktowani jej obywatele oraz czy rozwinie się pod względem gospodarczym i technicznym. Wiele osób boi się rozmawiać o przyszłości kraju ze względu na obawę przed 3. wojną światową, jednak ja postaram się zilustrować moje wyobrażenia o naszej ojczyźnie…

Smog unoszący się w powietrzu nad blokami, zakładami będzie się powiększał i truł niewinnych mieszkańców w tym dzieci. Takie zatrucia wiążą się ze sporymi kosztami za lekarstwa czy chemię w przypadkach poważnych chorób. Autostrady, mosty czy inne drogi staną się jednym wielkim zatorem drogowym, ale tylko i wyłącznie w większych miastach. Technologia, która nas otacza i bez której nie moglibyśmy normalnie funkcjonować, rozwinie się w bardzo szybkim tempie, bo jest ona w dużym stopniu potrzebna do produkcji. Dlatego telefony stacjonarne oraz na panele niedotykowe zaczną zanikać i tracić jakiekolwiek wartości. Zostaną one zastąpione nowoczesnymi smartfonami, które nie zadowolą  starszych osób tylko młodsze społeczeństwo ze względu na dobrą jakość, wytrzymałość, a także praktyczność. Wszystkie zakłady, firmy zostaną unowocześnione, powstaną większe i mocniejsze maszyny mające na celu zapewnić lepszą produkcje niezbędnych przedmiotów… Zmiany, na które dużo młodych osób czekało, a będą nimi tablety, komputery i tablice interaktywne zamiast podręczników i zeszytów, zostaną  wprowadzone ze względu na ciężar książek noszonych w plecakach oraz na lepszą i wygodniejszą naukę w szkole. Jednak te zmiany pogorszą stan widzenia wśród dzieci i młodzieży, dlatego już ponad 60% społeczeństwa będzie miało problemy ze wzrokiem…

Pełne wdzięku góry, które podziwia  niemal każdy zwiedzający człowiek, nie ulegną zmianie wciągu 20 lat. Jednakże droga prowadząca na ich szczyt stanie się trudna do pokonania ze względu na przyrost zieleni oraz zwiększoną ilość śniegu w okresie jesienno-zimowym. Większość lasów dominujących na południu Polski zostanie wycięta i pozbawiona dzikich zwierząt. Odebranie im drzew będzie dla nich stratą schronienia oraz pokarmu. Wąwozy zamienią się w śmietnik, ponadto rzeki znajdujące się w centrum bałaganu przetransportują śmieci do morza lub zbiorników wody, co grozi wyginięciem morskich zwierząt.  Statki transportujące żywność będą wydzielać więcej spalin niż obecnie, a błękitny kolor wody zmieni się w szary z nutą niebieskiego. Większość wsi przestanie istnieć z powodu wysiedlenia ludności, a na ich miejscu powstaną duże centra handlowe. Można powiedzieć, że liczba terenów roślinnych w Polsce  z każdym rokiem będzie się zmniejszać, jednakże nigdy całkowicie nie znikną i będzie można podziwiać wspaniałe widoki.

Większość ludzi w dzisiejszych czasach nie jest chętnych do pracy pomimo sukcesów jakie odnoszą, są również niezadowoleni z najniższej krajowej. Dlatego władze w ciągu dwudziestu lat postanowią zwiększyć zarobki oraz wprowadzą dodatkowe pieniądze dla osób chorych, wymagających rehabilitacji lub operacji. Takie fundusze otrzymają również matki wychowujące niesprawne fizycznie lub psychicznie dzieci. Dzięki takiej pomocy finansowej, mężczyźni zarabiający na całą rodzinę będą mogli krócej pracować i spędzać czas z najbliższymi. Zwiększy się zagrożenie dla bezpieczeństwa ze względu na porwania i prześladowania ponadto utworzą nowy numer alarmowy do służb zajmujących się włamaniami na serwery lub jakiekolwiek portale społecznościowe. Ogromnym problem staną się spory państw, w które zaangażowana będzie również  Polska. Często ludzie będą strajkować i robić kłopoty na stadionach podczas meczu, jest również prawdopodobieństwo zamachu… Rozwijające się trudności polityczne doprowadzą do konieczności wybuchu trzeciej Wojny Światowej, która przyniesie wręcz gigantyczne straty materialne jak i duchowe. Dlatego prezydent ograniczy kontakty z większymi państwami obawiając się  konfliktu między krajami…

Moje wyobrażenia o ojczyźnie nie są zbyt zadawalające, a to dlatego, że prezydenci oraz ci wszyscy, którzy sprawują władzę,  mają coraz większe problemy i spory.
Podsumowując, z pełnym przekonaniem mogę rzec, iż moja ojczyzna na przestrzeni tych 20 lat zmieniła się diametralnie pod każdym względem. Uważam również, że nie wszystkie te zmiany są pozytywne i mogą prowadzić do konfliktu między państwami. Warto może zatem już dziś zadbać o to, aby nasza ojczyzna rozwijała się, stawała się silna dzięki mądrym i pracowitym Polakom.

Sabina Antczak, 1. miejsce w szkolnym konkursie literackim


Pewnego jesiennego dnia, gdy słońce wyłaniało się spoza chmur zapukał do mych drzwi nieznany mi mężczyzna. Miał on zielone oczy oraz bujną czuprynę. Ubrany był w seledynową marynarkę i granatowe jeansy. Podarował mi klucz, którym można było otworzyć tajemnicze drzwi. Wrota te ukazywały przejście z jednego świata na drugi. Portal prowadził do nieznanej mi krainy, wiedziałam tylko, że znajduje się on w naszym kościele. W niedzielę gdy przyszłam do kościoła ujrzałam dziurkę od klucza, wiedziałam już wtedy gdzie ten portal dokładnie się znajduje. Po zakończeniu mszy ruszyłam prosto do kaplicy, bo właśnie tam ukazywało się tajemne przejście. Bałam się otworzyć drzwi, bo tak naprawdę nie wiedziałam co mnie za nimi czeka, jednak ciekawość wzięła górę.

Gdy je otworzyłam ujrzałam zanieczyszczoną planetę i ludzi, którzy na niej żyją. Wydawało mi się, że nawet mnie nie dostrzegają, bo tak bardzo są pochłonięci pracą. Zadałam sobie wtedy w myślach jedno zasadnicze pytanie. Czy to państwo, ten naród będzie w ogóle istnieć za dwadzieścia lat ? Zamknęłam te drzwi, nie mogłam zrozumieć po co ten mężczyzna dał mi ten klucz... Przez kilka dni długo rozmyślałam nad tym, co się wydarzyło, jednak nie mogłam znaleźć odpowiedzi, więc porzuciłam ten temat. Codzienne obowiązki sprawiły, że już na dobre zapomniałam o tej całej sprawie…

Miałam nie kończyć wam tej historii, ponieważ już się starzeję i nie jestem taka młoda jak byłam, gdy zaczęłam pisać tę opowieść, jednak uznałam ,że powinniście znać koniec tej całej historii. Po tych dwudziestu latach coś mnie tknęło, jakby przypomniały mi się te wszystkie zdarzenia, które miały miejsce. Powróciłam tam i zobaczyłam całkiem inny świat. Gdy się tam wchodziło, czuć było spokój oraz radość, która płynęła ze wzajemnej współpracy. Z ludźmi dało się normalnie porozmawiać, byli życzliwi i godni zaufania, obdarzyłam ich wielką sympatią. W końcu dowiedziałam się jak ta kraina się nazywa. To była i nadal jest nasza ukochana Polska. Naród, który dalej istnieje i wciąż się rozwija… Postanowiłam, że zostanę tam już na zawsze, bo gdy jestem w Polsce czuję się bezpiecznie i mam pewność, że będę tu szczęśliwa do końca moich dni.

Helena Musiał, 2. miejsce w konkursie

 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Firma. Strona umieszczona na serwerze - Vipserv.org