Historia szkoły
piątek, 24 lipca 2009 19:45

Rys historyczny Publicznej Szkoły Podstawowej w Gosprzydowej.

10 lutego 1877 roku dzięki staraniom ks. Piotra Ciszka, na mocy dekretu erekcyjnego wydanego przez Krajo­wą Radę Szkolną rozpoczęto nauczanie w szkole etatowej w Gosprzydowej. Pierwszym nauczycielem szkoły został miejscowy organista - Jan Stefański. Po nim rolę nauczycieli objęli kolejno: Marek Podlasek, Józef Ko­złowski, Franciszek Skrzelowski. Pierwszą salą lekcyjną była tzw. "organistówka", a gdy ta okazała się zbyt ciasna, w 1907 r. Wynajęto "drugą salę naukową" dla II i III oddziału. W szkole tej uczono czytania, pisania i rachowania w języku ojczystym. Młodzież zdobywała również wiedzę praktyczną z zakresu uprawy drzew owocowych i pszczelarstwa. W sierpniu 1909 r. Rada Szkoły otrzymała od pana Henryka Albrechta - inżyniera budowlanego z Bochni kosztorys budowy nowej szkoły. Stanęła ona już w następnym roku, wybudowana pod nadzorem Jana Krajewskiego. Różnie toczyły się losy tej szkoły. Przetrwała burzliwe dzieje I i II wojny światowej, czasy biedy i prześladowań. W tym najtrudniejszym dla polskiego szkolnictwa okresie, na zawsze w karty historii tej szkoły wpisały się nazwiska takich nauczycieli jak: Ludwik Gierz (kierownik) i jego żona Stanisława, Maria Glodt, Elżbieta Grzymek i Antonina Wołek. Po wojnie, aż do dnia dzisiejszego budynek szkoły był wielokrotnie remontowany, modernizowany i rozbudowywany.

Poprawiony: piątek, 24 lipca 2009 18:50
 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Firma. Strona umieszczona na serwerze - Vipserv.org