Kraków
poniedziałek, 27 lipca 2009 22:03

Wyjazd do Krakowa – 12 czerwca 2007 r.

W 12 czerwca 2007r. korzystając ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej, uczniowie kl I-III pojechali na wycieczkę do Krakowa. Jej celem nie było jednak zwiedzanie krakowskich zabytków, lecz udział w warsztatach teatralnych przygotowanych przez aktorów teatru "Groteska". Dodatkowo dzieci obejrzały piękne i barwne przedstawienie pt: "Opowieści z Księgi Dżungli". Spektakl ten, przygotowany w formie musicalu wg. książki R. Kiplinga, to historia chłopca o imieniu Mowgli. Porwany ze swej rodzinnej wioski w Indiach, przez tygrysa Sherkhana, trafia do dżungli. Tam wychowuje go zwierzęca gromada. Akcja musicalu przenosi się w kilkakrotnie z tajemniczej dżungli do centrum wsi, gdzie matka chłopca wciąż ufa, ze jej dziecko żyje, i że kiedyś się odnajdzie.
Najmłodsi widzowie oglądali spektakl orzeczeni baśniową scenerią i bajecznie kolorowymi kostiumami. Starszych zafascynowała piękna, nastrojowa muzyka i gra aktorów. Tym najstarszym obserwującym przenikający się wzajemnie świat ludzi i zwierząt nasuwały się refleksje o bezwzględności i "zezwierzęceniu" ludzi oraz "człowieczeństwie" zwierząt.
Wszystkich niezależnie od wieku nurtowało pytanie: "czy Mowgli powróci do wioski?", "czy samotna wdowa odzyska po latach swoje dziecko i czy nie ugnie się przed chciwością nieuczciwych mieszkańców wsi?".
Dobrze znana wszystkim historia Mowgliego, tutaj na deskach teatru nabrała zupełnie nowego, trochę smutnego i refleksyjnego wydzwięku.
Po skończonym przedstawieniu, dzieci czekała kolejna dawka emocji - obejrzenie teatralnych ekspozycji i udział w warsztatach przygotowanych specjalnie dla nich. Tutaj dzieci zapoznały się z zakulisową pracą teatru, przyswoiły nowe terminy - charakterystyczne dla tego miejsca, wzięły udział w zajęciach doskonalących dykcję. Zabawy z niesfornym językiem i śmieszne nadymanie policzków na pewno przyniosły korzyści wszystkim. Najwięcej emocji budziły jednak lalki, kukiełki, pacynki, marionetki, które można było "ożywić" i poczuć się prawdziwym artystą. Zakładane maski i kostiumy zamieniały dzieci w postacie z baśni i bajek. Pani, która prowadziła z dziećmi zajęcia cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania i wyjaśniała tajniki pracy ludzi, odpowiedzialnych za końcowy efekt - przedstawienie teatralne.
Pełne nowej wiedzy i umiejętności, w doskonałych humorach dzieci wróciły do autobusu. Po drodze udało się jeszcze "rzucić okiem" na krakowski rynek, pełen różnojęzycznego tłumu turystów, przepłoszyć spacerujące gołębie, zerknąć w kierunku Sukiennic i Kościoła Mariackiego, no i oczywiście zakupić drobne pamiątki. Potem już tylko jazda w kierunku domu, opowiadanie wrażeń, pokazywanie zdjęć...

 
Valid XHTML & CSS | Template Design ah-68 | Copyright © 2009 by Firma. Strona umieszczona na serwerze - Vipserv.org